Esperal (Disulfiram) - leczenie uzależnienia alkoholowego

Esperal

W naszym Centrum Medycznym i Kardiologicznym esperal wszywany jest na życzenie Pacjenta. Jest to krótki zabieg, po którym istnieje duże prawdopodobieństwo unikania picia alkoholu i utrzymywania trzeźwości. Najlepsze skutki przynosi wówczas, gdy jest łączony z leczeniem podstawowym w postaci psychoterapii indywidualnej i grupowej, aczkolwiek wiele osób decyduje się jedynie na zastosowanie leku i w ten sposób walczy z nałogiem. Zabieg wykonuje Lek. Med. Michał Mrówczyński koszt 900 zł, koszt 700 zł. Wizyta kontrolna z usunięciem szwów 150 zł.

 • Czym jest esperal?

  Esperal (wszywka alkoholowa) stanowi środek implementowany podskórnie, którego zadaniem jest przed dłuższy czas wywoływać awersję do alkoholu. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu od dawna znanego mechanizmu behawioralnego, który mówi o tym, że działania prowadzące do nieprzyjemnych skutków są wygaszane.

  Esperal połączony z alkoholem prowadzi do bardzo nieprzyjemnych doznań, które można porównać do zwielokrotnionego zatrucia alkoholowego. Przede wszystkim więc powstrzymuje przed sięganiem po alkohol, a u niektórych osób wytwarza niechęć do picia

 • Jak działa wszywka alkoholowa?

  Działanie tabletki wszytej pod skórę jest bardzo szybkie. Po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, już po kilku minutach pojawiają się objawy przeżywane podczas wystąpienia pospolitego kaca, lecz o znacząco większej sile, a są to:

  • wymioty, nudności,
  • poty, zaczerwienienie skóry,
  • zawroty i bóle głowy,
  • skoki ciśnienia i zmiany rytmu pracy serca (tachykardia),
  • objawy psychiczne: lęk, niepokój, napięcie i inne,
  • a także niezwiązane z kacem: przemijająca impotencja, senność czy metaliczny posmak w ustach.

  Stany te mogą trwać nawet 10 godzin. Przy tym wszywka alkoholowa może prowadzić do poważniejszych niż wymienione objawów, łącznie z zagrożeniem życia.

 • Miejsce wszycia esperalu

  Tabletki esperalu zawsze wszywa lekarz. Po niewielkim nacięciu skóry, specyfik umieszczany jest bezpośrednio pod nią, a następnie zaszywany. Najczęściej wybieranym miejscem są pośladki.

  Lek uwalniany jest do krwiobiegu przez 12 miesięcy, choć zdarza się, że działa dłużej (gwarancja dotyczy 8 miesięcy). W każdej chwili esperal może być przez lekarza usunięty, lecz zazwyczaj jest to związane z negatywnym rokowaniem względem leczenia.
Projekt "Utworzenie Centrum Diagnostyki Obrazowej i Kardiologicznej w Żninie" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Operacja pt. „Rozwój działalności gospodarczej poprzez udoskonalenie i rozszerzenie usług medycznych oraz zatrudnienie pracownika”